Zdrowa skóra latem z witaminą C

Dążenie do zachowania młodego wyglądu jak najdłużej powoduje, że poszukuje się substancji, które korzystnie działają na naszą skórę i zarazem opóźniają proces jej starzenia. Stres oksydacyjny wywołany np. codziennym stresem, niezdrowym trybem życia, paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, czy nadmiernym opalaniem się jest jednym z głównych czynników powodujących uszkodzenie i degenerację zarówno komórki właściwej skóry jak i naskórka.

Działanie wolnych rodników może zakłócać wzrost tkanek, zmieniać metabolizm i funkcjonowanie komórek, niszczyć struktury lipidowe i białkowe skóry. Efektem ich działania na skórę jest zmniejszenie jej elastyczności, sprężystości oraz osłabienie mechanizmów obrony w skórze, co przyspiesza proces jej starzenia (1,2).

Lato to przede wszystkim słońce – czekamy na nie przez wiele miesięcy, więc gdy nareszcie zaczyna mocno świecić, chcemy się nim nacieszyć.

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, poprawia się samopoczucie, rośnie ilość endorfin – hormonów dodatnio wpływających na nasze samopoczucie, następuje synteza witaminy D3 i oczywiście możemy się opalać, a opalona skóra dla wielu z nas jest objawem zdrowia i atrakcyjności.

Niestety, słońce ma także ciemne strony, zbyt częste i długotrwałe wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne może w efekcie być przyczyną m.in. poparzeń słonecznych, zmian pigmentacyjnych skóry oraz przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry (tzw. fotostarzenie).

Fotostarzenie to przedwczesne starzenie się skóry spowodowane wieloma procesami zachodzącymi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Pod wpływem promieni UV dochodzi do nadprodukcji wolnych rodników, które powodują nadmierną degradację kolagenu w skórze, co prowadzi m.in. do powstania i pogłębienia istniejących już zmarszczek, przesuszenia skóry i utratę jej elastyczności, przebarwień skórnych (np. plamy starcze, wątrobowe, piegi) oraz zwiększenia liczba rozszerzonych i popękanych naczyń włosowatych.

W profilaktyce fotostarzenia stosuje się odpowiednie kosmetyki zawierające filtry ochronne UVA i UVB oraz silne przeciwutleniacze, również pomocna jest suplementacja produktami zawierającymi witaminę C.

Stosowanie witaminy C działa ochronnie i wpływa na poprawę elastyczności skóry (1) Niedobory witaminy C najczęściej jako pierwsze pojawiają się na skórze i błonach śluzowych, objawiają się początkowo zaburzeniem bariery hydrolipidowej, fotostarzeniem się skóry czy częstymi infekcjami.

Człowiek nie ma zdolności syntezy tej witaminy i zapotrzebowanie na nią musi pokrywać spożywając ją w pokarmach lub suplementować preparatami zawierającymi witaminę C.

Witamina C wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne (neutralizuje działanie wolnych rodników), dzięki czemu zdecydowanie opóźnia procesy starzenia ustroju, w tym także skóry i bierze udział w odnowie tkanek. Jest podstawowym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania prawidłowej struktury i funkcjonowania skóry. Stymuluje syntezę ceramidów, związków lipidowych występujących w warstwie rogowej naskórka, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry, bierze udział w odnowie bariery naskórkowej i chroni skórę przed nadmiernym wysuszeniem. Odpowiedni skład ceramidów w skórze zapewnia jej jędrność i spowalnia procesy starzenia skóry.

Bardzo ważną funkcją witaminy C jest jej udział w syntezie kolagenu, który jest zasadniczym składnikiem skóry właściwej i substancją podporową naczyń krwionośnych.

Dlaczego warto suplementować witaminę C w czasie opalania?

  • zapobiega powstawaniu rumienia wywołanego ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe B oraz chroni komórki skóry przed uszkodzeniami
  • przyspiesza wchłanianie obrzęków tkanek, powstałych po oparzeniach słonecznych oraz przyspiesza proces regeneracji skóry po oparzeniu słonecznym
  • efekty działania witaminy C na skórę powodują zwiększenie właściwości naprawczych skóry, poprawę elastyczności oraz spowolnienie procesów fotostarzenia.

Bibliografia:

  1. Pawlaczyk, K. Korzeniowska, A. Rokowska-Waluch. Witamina C i skóra. Farmacja Współczesna 2012, 5, 174-178.
  2. Kilian-Pięta. Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie. Kosmetologia Estetyczna 2019, 1, 25-30.